REGIONALIA 2018

Vyhledávání v regionální literatuře blanenska a brněnska

Sestavil: RNDr. David VARNER, Ph.D.

Zpět na úvodní stránku


Vítejte na webových stránkách REGIONALIA, které nabízí rychlou orientaci v obsahu regionálních periodik.

Projekt probíhá za finanční podpory Městské knihovny v Blansku. Pokud máte připomínky k obsahu, najdete pravopisné chyby či chcete poslat své tipy na další periodika, která by bylo užitečné zpracovat tímto způsobem, napište to na e-mail. Stránky Regionalia jsou hostovány na privátním webovém serveru www.davar.cz.

Jak hledat na stránce REGIONALIA

Vyhledávání začněte kliknutím na obrázek požadovaného periodika v pravé horní části stránky nebo kliknutím na název periodika níže. V současné době jsou k dispozici obsahy následujících regionálních periodik:

 

 

Použijte ve webovém prohlížeči funkci Hledat (Ctrl-F). Zadejte požadovaný výraz z názvu článku nebo jméno autora, například Brno, Wankel, jeskyně, sklárna, ČKD apod. V mnoha případech je výhodnější hledat pouze kořen slova nebo jeho část, například Brn, Wank, jesky, sklár apod. V takovém případě je totiž nalezeno větší množství výskytů včetně variant koncovek a dalších mluvnických tvarů. Klikněte na tlačítko Další nebo na šipky (podle použitého webového prohlížeče) a postupně vyhledejte všechny výskyty hledaného výrazu. Přitom sledujte relevanci nalezených výrazů vzhledem k informacím, které hledáte. Poznamenejte si ročník a číslo periodika, v jehož obsahu jste hledaný výraz nalezli a požádejte pracovníka (pracovnici) knihovny o vyhledaní příslušného čísla periodika.

Poděkování autora

Na tvorbě stránek REGIONALIA se podílel také L. Kraváček, L. Malý, E. Šebková a J. Zouharová. Děkuji vám za vaši pomoc.

Tip pro milovníky bádání a historie

Navštivte také webové stránky Badatelny, kde naleznete výsledky amatérského bádání nejen z oblasti vojenské historie a techniky, technických památek a historických komunikací. Obsah stránek je přehledně rozdělen do rubrik Cihlářství, Doprava, Kryty, Letadla, Opevnění, Ostatní, Pozorovatelny a Vojenství.